IP Telefonu, ayrı bir telefon santrali ve kablolamasına gerek kalmadan, farklı illerde bile olsa şirketinizin tüm çalışanlarının arasında sesli iletişimi sağlamak için mevcut bilgisayar ağlarını ve internet’i kullanır. Veri, ses, görüntülü mesajşim hizmetlerinin tek bir ağda birleşimi, yatırım maliyetlerinin azalması, destek ve operasyon prosedürlerinin basitleşmesini, farklı illere dağılmış ofis ve tesisler arasındaki işletişimin güçlenmesini sağlar.

IP Telefon sistemi tüm telefon konuşmalarınızı, şehir içi ücretle hatta tamamen ücretsiz olacak şekilde yönlendiriyor.

Kimin nereyi ne kadar aradığını gösteriyor.
Kimin nereyi arayabileceğini tanımlamanıza izin veriyor, izinsiz aramaları engelleyebiliyor.
Siz yerinizde yokken gelen telefonlarınızı kaydediyor.
Bilgisayarınızdaki telefon defterinizi kullanıyor.
Arayan kişinin numarasına bakarak kimliğini tespit ediyor.
İstemiyorsanız size bağlamıyor ve arayanın mesajını kaydediyor.
Gelen mesajlarınızı e-posta ile nerede olursanız olun size ulaştırıyor.
Tüm bu özellikleri ile IP Telefon, iş yapma biçiminizi, verimliliğinizi arttıracak şekilde değiştirebilmenize olanak sağlıyor.

IP Telefon kullanmaya başladığınız ilk andan itibaren, maliyetlerinizin inanılmaz oranda düşmeye başladığını gözlemleyecek ve elde ettiğiniz tasarrufu da rahatça ölçebileceksiniz. Tüm dahili abonelerinizle olan telefon görüşmelerinizi hangi şehirde yada ülkede olurlarsa olsunlar ücretsiz olarak yapabileceksiniz. Bu sistem sayesinde bir tek sunucu ile 2500 dahili aboneye ulaşabilecek, eğer sunucu sayısını artırırsanız bu sayıın 100.000’e kadar çıkabildiğini göreceksiniz. Yani “telefonlarımız kilitlendi” sözü tarihe karışıyor.

IP Telefon sisteminde numaralar, telefon cihazına atanır. Telefonunuzu yanınıza alıp bir başka ülkeye gittiğinizde; dahili numaranızı çevirenler, web üzerinden size ulaşabilir. Aynı şekilde siz de ofisinizdeki iş arkadaşlarınızı dahili numaralarını çevirerek arayabilirsiniz.