Bilgisayar Tamiri

Sabit Disk Ve hafıza Arızaları sabit disk, bilgisayarın içinde kayıtlı bütün programların kaydedildiği kalıcı bellekdir. Durağan diski arızalanan bilgisayarın işletim sistemi çalışmaz veya donma ve kopyalama hataları verir.

Dosya kopyalama esnasında hatalar verir ve çoğu vakit diskin bazı sektörlerinde oluşan hatalar nedeniyle kopyalama ve silme işlemleri yapılamaz. çoğu zaman format çekme işlemi sırasında ya da kopyalama sırasında farkedilir. Yahut işletim sistemi ve disk erişim hatası şeklinde kendini gösterir.

Sabit disk arızalarının en tehlikeli ve telafisi güç olan yanı arıza meydana getiren diskin içindeki bilgilere erişilmesinin çokğu süre nerede ise imkansız hale gelmesidir. Aslında arıza icra eden her sabit diskin içindeki bilgiye ulaşılabilir, sadece bazı durumlarda arızalı diskin içindeki bilgiye ulaşmak için hemen hemen bir servet harcamak gerekmektedir. Gerek dizüstü bilgisayarlarda gerek masaüstü bilgisayarlarda olsun, bilgisayarın içindeki detayları yedeklemek için bizim kendi önerimiz olan 3Y kaideını uyğulamak. 3Y; minimum üç yedek çözümlemesi, şu demek oluyor ki yedeklenmesi ihtiyaç duyulan bir bilginin hem ev bilgisayarında hem iş bilgisayarında aynı zamanda taşınabilir bir harici hard disk sürücüde yedeklenmesidir. Böylece, bilgilerin birinin bulunduğu bilgisayarın arızalanması, çalınması veya veri kaybına uğranması durumunda öteki yedekleri kullanarak çalışmanın kesintisiz devam etmesi sağlanmış olur.

Bellek arızalarında durağan disk arızalarında olduğu şeklinde veri kaybı olmaz. Hafıza (ram) bilgisayarın geçici hafızasıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir